Beyaz Şarap Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Beyaz şarap, isminin aksine beyaz renginde olmaktan oldukça uzak, bazen açık sarı renginde bazen de çok koyu sarı renklerine ehil olan bir içki türüdür. Beyaz şarabın rengine katkısı olan etmenler yeşil üzüm kabukları ve üzüm suyu çeşitlerinden yapılmaktadır.

 

Beyaz Şarap Çeşitleri

 

Beyaz şarap çeşitleri arasında yer alan en mühim sekiz marka; Sauvignon Blanc Riesling, Chardonnay, Pinot Gris or Pinot Grigio, Gewurztraminer, Viognier, Semillon ve Chenin Blanc markalarıdır. Süryani şarabı olarak da Mazrona ve Kerküş üzümlerinden yapılan Kustan beyaz Süryani şarabı örnek olarak gösterilebilir.

 

Beyaz Şarap Ne Zaman İçilmelidir?

 

Beyaz şarap 3 gruba ayrılmakta olup bunlar; hafif, orta gövdeli ya da gövdeli olarak sıralanabilirler. Bunları ise beyaz şarabın yapılmasında kullanılan üzüm çeşitleri ve şarabın içerisinde kullanılan alkolün yapısı belirlemektedir. Riesling hafif gövdeli bir beyaz şarap türü iken, Sauvignon Blancs oldukça bilinen ve orta gövdeli şaraplar arasında yer almaktadır. Chardonnay beyaz şarap türü ise klasik gövdeli beyaz şarap grubuna girmektedir. Hafif beyaz şarap çeşitleri daha çok atıştırmalıklar, öğle yemekleri ve aperatif alınır iken tercih edilen şarap türü arasında yer almaktadır. Gövdeli beyaz şarap türleri ise daha ağır yemekler adına uygundur. Klasik beyaz şarap genel olarak beyaz et ile tercih edilir. Beyaz şarabın asit düzeyi onu yemek ile içilen uygun şaraba dönüştürmektedir. Aynı zaman içerisinde tazeleyici yapısı çok tercih edilmesine sebep olmaktadır.

 

Beyaz Şarapta Kadeh Tercihi

 

Beyaz şarap türünün kırmızı şaraba nazaran kendisine özgü kadehi bulunmaktadır ve kırmızı şarap kadehlerinden farklıdır. Beyaz şarapların kadehleri konik uçlu, daha dar şeklindedir. Bu şekilde servis edilen şarap, şarabın aromasını daha konsantre hale getirmektedir. Beyaz şarabı oda ısısı içerisinde servis edilmesi alkolün aromasının önüne geçmesine sebep olur. Çok soğuk servis edilmiş olan beyaz şarapta, şarabın notları örtülebilir. Bu sebeple beyaz şarabın uygun sevisi 7 ile 10 derecedir.

 

 

WhatsApp Sipariş
Gönder