Şarabı Hiç Meyveli Denediniz Mi?

            Şarap, genellikle üzüm ve diğer meyveler kullanılarak yapılan, fermantasyon yöntemi kullanılarak üretilen bir içecektir. Süryani şarabı gibi katkısız şaraplarda doğal fermantasyon yöntemi kullanılır ve herhangi bir katkı maddesi şaraba eklenmez. Bu da tamamen doğal bir şarap keyfi yaşamanızı sağlar. Meyve mayalanması, zamanla meyve içindeki şekeri alkole dönüştürür. Fermantasyon tamamlandığında şarap açığa çıkartılmış olur.

 Soğuk Kokteyl Şarap

            Üretim şekli ve üzüm türüne göre, kırmızı, beyaz ve köpüklü olanları mevcuttur. Yapılışında meyve kullanılarak yapılan şarapların yanı sıra, sonradan çeşitli meyvelerle bekletilerek üretilen şaraplar da mevcuttur. Bu meyveli kokteyl şaraplar çoğunlukla beyaz üzüm şarabı kullanılarak yapılır. Rengini ve tadını meyveden direkt alan şarap türüdür.  

            Küp küp kesilen meyveler beyaz toz şeker ile buluşturulur, meyvenin suyunu salması beklenir. Direk karıştırılarak yapılsa da bu yöntem ağız tadına önem verenler içindir. Oluşan karışım, beyaz şarabın içine konulur ve iyice aroma transferi olana kadar beklenir. Bu aşama en az 3 saattir.

 Soğuk Kış Günlerinin Sıcacık Tadı: Sıcak Şarap

            Sıcak tercih edilen ve kış aylarında vazgeçilmez kabul edilen meyveli, aromalı şarap kokteyli mevcuttur. Sıcak şaraptan bahsettiğimizi tahmin edenleriniz vardır. Kırmızı şarap, portakal, çubuk tarçın, karanfil, elma ve vanilya kullanarak oluşturacak sıcak şarap, soğuk kış günlerinin vazgeçilmez kokteyli olmaya adaydır. Portakal suyu ve kabuğu, çubuk tarçın, karanfil, elma ve vanilya ile kısık ateşte renkleri birbirine geçene kadar ateşte tutulur. Ortalama 15 dakika sonra kırmızı şarap da eklenerek kaynama derecesine gelince altını kapatın. İçme derecesine gelince servis edebilirsiniz.

            Şarap, kişiden kişiye göre değişen popülerliğe sahiptir. Tadı, kokusu ve doyumu farklı hisler uyandırabileceğinden dolayı kişilerin tercihine bırakılır. Bu nedenle birçok zevke hitap edecek Süryani şarapları mevcuttur. Yıllanmış olarak satılanlar tercih edilse de şarabın servisi çok önemlidir. Üzüm tipine göre üretilen şaraplar, farklı servis derecelerinde sunulur ve tadımı yapılır. İlk çağlardan itibaren sağlık başta olmak üzere birçok amaçla kullanılmıştır. Günümüzde zevk amaçlı tercih edilmektedir. Süryani şarabı siparişi vermek için whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder