Süryani Şarabı oldukça eski tarihlere dayanan bir içki türüdür. Çeşitli meyveler ile yapılan şarap türleri hakkında birçok bilinmeyen vardır. Bu bilinmeyenleri sıralamak şarap aşıklarını çok şaşırtacaktır.

 Kırmızı Süryani Şarabı Hakkında Bilinmeyenler

Şarapların üretiminden sonra ideal şartlar sağlanır ise uzun süre boyunca bozulmadan bünyelerini koruyabilirler. Şarabın yıllanması için uygun şartların sağlanması ile şarap yıllandırılmalıdır. İdeal kırmızı süryani şarap derecesi bulunmaktadır. Kırmızı şarapların ideal ısısı 14 derecedir. Soğuk kırmızı şarabın içilmesi tamamı ile bireyin kendi tercihine kalmış olmak ile beraber kaliteli bir kırmızı şarabın kendi derecesinde içilmesi gerekir. Çünkü kırmızı şaraba dair tüm özellikler soğukluk ile şaraptan alınabilir. Bu yüzden kaliteli şarabın özelliklerine verilmiş olan para, kırmızı şarabın soğuk içilmesi ile ortadan kalkmaktadır. Bunun halk arasında deyimi ile söylemek gerekirse; köpek öldüren şarabın soğuk içilmesinin güzel yanı şarabın daha rahat içilmesidir.

 Kırmızı Şarabın Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Etmenler

Kırmızı şarap kültürünün oldukça geniş olduğunu ve yaza yaza bitirilemeyecek olduğunu söylemek kesin olacaktır. Ancak süryani şarabı satın alınır iken incelenmesi gereken şeylerin sıralanması şarap severler için faydalı olacaktır.

Şarabın etiketi üzerinde bulunan üretici adı, üretilmiş olduğu bölge, üzümün bağbozumu senesi, şişelenmiş olduğu tarih, bağbozumu ile şişeleme arasındaki şarabın geçirmiş olduğu süre, üzümün çeşidi gibi detaylar göz önünde bulundurulabilir.

 Başlangıçta Şarabın Tercih Edilen Üzüm Türleri

Bu konunun bireyden bireye farklılık göstermesi kesin olacaktır. Ancak şarabın tadımını yapmaya yeni başlayanlar için kısa, meyve tadı olan, hafif, taneni şaraplar daha uygun olacaktır. İlk kez kırmızı şarap içecek birinin hafif, taneni az şarap türleri denemesi doğru olacaktır. Direkt shiraz ya da cabernet sauvignion şarap türleri pek de doğru tercihler arasında yer almamaktadır.

WhatsApp Sipariş
Gönder