Şarap severlerin şarap konusunda tercihleri genellikle bellidir. Ya kırmızı şarap ya da beyaz şarabı tercih ederler. Ancak şarap içerken sağlığın da göz önünde bulundurulması önemlidir. Bunun için de hangi şarabın daha sağlıklı ya da daha az sağlıklı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Genel olarak kırmızı şarabın kalp sağlığına oldukça büyük faydası olduğu bilinir. Beyaz şarabın da kırmızı şarap gibi birçok faydaları söz konusudur.

 

Kırmızı ve Beyaz Şarabın Farkının Nedenleri

 

Kırmızı ve beyaz şarabın birbirinden farklı olmasının nedeni yapımında kullanılan üzümlerdir. Beyaz şaraplar genel olarak beyaz üzümden yapılırken kırmızı şaraplar da kırmızı üzümden yapılarak üretiliyor. Şarap yapımı esnasında üzümlerin çekirdek ve kabukları kullanılmıyor. Kabuklar üzümden tamamen ayrılarak fermantasyon için beklemeye alınmakta. Beyaz şaraplarda genellikle hafif, meyvemsi ve keskin tatları oluyor. Kırmızı şarap ise beyaz şaraba göre daha koyu, kırmızı ve siyah üzümlerden üretiliyor. Kırmızı şaraplarda üzümler öncelikle kabukları ile birlikte ezilirler. Ezilme işleminden sonra ise yaklaşık olarak 1 hafta fermantasyon aşamasından geçerler. Kırmızı şarapların tadı beyaz şaraplara göre daha baskındır. Kırmızı ve beyaz şaraplar arasında mevcut olan belli başlı fark, kırmızı şarap kabukları ile birlikte işleme alındığında üzümün kabuğunda bulunan tanin adlı etken maddedir. Taninin en önemli özelliği şaraba daha keskin tat ve daha koyu renk vermesidir.

 

 Süryani Şarabının Faydaları

 

Gerek kırmızı şarap gerek ise beyaz şarap tüketimi kararında olduğunda insan sağlığı açısından oldukça büyük faydaları olduğu biliniyor. Özellikle kırmızı şarap tüketimi kararında olduğunda kalp rahatsızlıklarının % 30 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Kırmızı şarap içerisinde antioksidan bakımından zenginlik bulunmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu antioksidanlar, kolesterol seviyesinde düzelme yaparak kalp rahatsızlıklarına karşı kişileri koruyor. Beyaz şarabın da iç hastalıklar üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.

Kırmızı veya beyaz süryani şarabı siparişi vermek için whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder