Meyve Şarapları Nelerdir Ve Nasıl Tüketilir?

             Şarap, dünyada bilinen en eski alkollü içeceklerden biridir. Özellikle süryani şarabının tarihi çok eskiye dayanmakta olup yaklaşık 6,500 yıllık tarihi bulunmaktadır. Yüzyıllardan bu yana şarap yapımı ile uğraşan insanlar, şarapları oldukça farklı meyvelerden hazırlayarak bu konunun gelişmesini sağlamıştır.

 Hangi Meyvelerden Şarap Yapılır?

             Şarap yapımında en yaygın olarak kullanılan meyve, üzümdür. Farklı üzüm türlerinden beyaz ve kırmızı renkteki şaraplar üretilebilmektedir. Siyah, pembe ve yeşil üzümler, günümüzde dünyanın hemen her bölgesinde tercih edilen şarapların ana maddesini oluşturmaktadır. Üzümün yanı sıra şarap yapımında en sık kullanılan meyve şeftalidir.

            Tatlımsı ve hoş bir aromaya sahip olan şeftali şarabı, daha hafif tatlardan hoşlanan kimselerin tercihidir. Ayrıca armut, çilek, kayısı şarapları da oldukça yaygındır. Bu meyvelerden elde edilen şaraplar da şekerli bir tada sahip olduğundan, aynı şekilde tercihleri hafif şaraplardan yana olan kimselerin beğendiği ürünlerdir. Bazen de karışık meyvelerin birlikte kullanılmasıyla üretilen meyve şaraplarına rastlanılır. Bu karışık meyveler genellikle tatları ve renklerine göre sınıflandırılmaktadır. Örneğin kırmızı meyvelerin birleşiminden oluşan şaraplar, başarılı lezzetlere sahiptir. Ya da portakal, mandalina gibi turunçgiller bir arada kullanılarak farklı şaraplar üretilmektedir.

  Meyve Şarapları Nasıl Tüketilir? Meyve Şaraplarının Mezesi Nedir?

             Meyve şarapları hafif ve hoş bir tada sahiptir. Bu özellikleriyle, bazı davetlerde ikram edilirler. Akşam yemekleri için doğru bir seçim olmayan bu şaraplar, yemeklerden sonra bazı çerezler eşliğinde tüketilmektedir. Şaraplar genellikle peynirle birlikte iyi bir uyum sağlarlar. Fakat meyve şarapları tatlımsı olduğundan, peynirlerle çok uyumlu bir lezzet oluşturmaz. Bunun yerine bazı kuruyemiş türleri, özellikle badem, fıstık meyve şaraplarında meze olarak tercih edilmektedir. Ayrıca patates ve mısır cipsleriyle de uyumludur.

             Meyve şarapları, tatlı yiyeceklerle de oldukça başarılı bir lezzet oluşturur. Çikolata içeren bazı hafif tatlılarla birlikte içilebilir. Hatta dondurma ve sütlü tatlılar da meyve şaraplarıyla beraber tüketilmektedir.

Süryani şarabı olarak meyve şarabı bulunmamaktadır. Süryani şarapları sadece üzüm şarabı olarak üretilmektedir. Süryani şarabı siparişi vermek için whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder