Tarihin başlangıç noktası olan eski Mezopotamya bölgesi en kaliteli üzümlerin de yetiştirildiği bölgelerden biridir. Süryanilerin yoğun olarak yaşadığı bölge olan Mezopotamya bölgesi, bugün bile sayıları çok azalmasına rağmen Süryani kültürünü taşımaktadır.

Süryani kültüründe şarap son derece önemli ve kutsal bir içecektir ve bugün de hala bu özelliğini muhafaza etmektedir. Süryaniler bu topraklarda 5 bin yıldır vitamin değeri yüksek ve kaliteli üzüm yetiştirerek kendi şaraplarını üretmişlerdir. Bugün, hala çok beğenilen Süryani şarabı yerli ve yabancı turistler tarafından beğenilerek tüketilmektedir.

Süryani Şarap ve Üzüm Çeşitleri

Uzun yıllar boyunca Mardin’de yaşayan Süryaniler, kutsal saydıkları şaraplarını kendileri evlerinde üretmişlerdir. Süryani şarabı kırmızı ve beyaz olarak iki çeşit üretilmektedir. Mardin’de yetişen Mezruna ve Kerkuş üzümlerinden beyaz şarap üretilmekte, Öküzgözü be Boğazkere üzümlerinden ise kırmızı şarap üretilmektedir. Toprak küpler içinde iki ay kadar bir süre yer altında bulunan mahzenlerde saklanır.

Süryani Şarap Markaları

Shiluh klasik Süryani şarabı, Shiluh Ninve Süryani şarabı, Shiluh manastır Süryani şarabı, Shiluh Turabdin Süryani şarabı, Shiluh Kustan Süryani şarabı ve Shiluh Dara Süryani şaraplarıdır. Süryani şaraplarının ortak özelliklerinden en önemlisi, aromasının yoğun, renginin parlak bordo ve tamamen katkısız ve organik oluşudur. Tadı biraz sert olmasına rağmen muhteşem bir lezzete sahiptir. Alkol değeri % 13 ile % 15 arasında değişmektedir. En fazla ve en güzel şarapların yapıldığı şehir Mardin’in Midyat ilçesidir.

Hala bugün bile bazı Süryani aileler köylerinde insan gücüyle az sayıda da olsa Süryani şarabı üretmektedirler. İçimi oldukça lezzetli olan Süryani şarabı klasik şarap kadehlerinde içilir, düğün dernek gibi özel günlerin yanı sıra yemeklerde sohbet oturumlarında ve misafirler ikram edilen bir içecektir.

WhatsApp Sipariş
Gönder