Renklerine Göre Süryani Şarapları

 

Şaraplar Nasıl Sınıflandırılır?

 

Şaraplar birçok farklı özelliğe sahip olan içeceklerdir. Farklı farklı renklere, farklı alkol oranlarına, farklı şeker oranlarına sahip olan birçok farklı şarap çeşidi bulunmaktadır. Özellikle şaraplar ile ilgili birçok bilgiye sahip olan kişiler, şarapları sınıflarken çok farklı özellikler kullansa da şarapları basit bir şekilde sınıflandırmak da mümkündür. Bir şarap sever ya da şaraplarla ilgili biraz bilgisi olan bir kişi için şarapların alkol ve şeker oranlarına göre ya da renklerine göre sınıflandırıldığını bilmek son derece yeterli olacaktır. Peki, sahip olduğu renge göre şaraplar nasıl sınıflandırılır?

 

Rengine Göre Şarap Çeşitleri

 

Sahip olduğu renge göre şarapları sınıflayacak olursak üç farklı şaraptan bahsedebiliriz. Bu şaraplar beyaz şarap, rose ya da pembe şarap ve de kırmızı şaraptır.

 

Beyaz Şarap: Beyaz üzümün şırasından yapılır ve sarıya kaçan beyaz bir renge sahiptir. Alkol oranları genellikle 10 ve 13 arasında değişir. Beyaz şarap yapımında açık rengi kaybetmemek için kabuklar hızlı bir şekilde ayrılır. Beyaz şarap 5-10 derecede saklanmalıdır. Servis edildiğinde kadehin üçte ikisi doldurulmalıdır. Şarabın ısısını etkilememek için kadehi balon kısmından değil de ayak kısmından tutmak gerekir. Beyaz süryani şarabı olarak Kustan süryani şarabımız bulunmaktadır.

 

Rose Şarap: Pembe üzümün şırasından ya da beyaz, pembe ve siyah üzümün karışık olarak işlenmesi ve fermante edilmesi ile yapılan bir şaraptır. Alkol oranı 12-13 arasındadır. Şarabın rengi uçuk bir pembedir. Kırmızı ve beyaz şaraba göre daha hafif bir tadı vardır. Beyaz şarap gibi düşük ısılarda bekletilmelidir. Rose süryani şarabı olarak verdo şarabımız bulunmaktadır.

 

Kırmızı Şarap: Normal olgunluğa sahip kırmızı ve kara üzümlerin ezilip fermante edilmesi ile üretilir. Ezilen üzümün suyu ve kabuğun belli bir süre temas etmesi sonucunda özel kırmızı rengi alır. Alkol derecesi 9 ile 14 arasındadır. Kırmızı şarap biraz daha yüksek ısılarda örneğin 15-20 derecede servis edilmesi gereken bir şarap çeşididir. Kırmızı süryani şarabı olarak manastır, turabdin, ninve, shiluh ve klasik şaraplarımız bulunmaktadır.

Sipariş vermek için bize whatsapp sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp Sipariş
Gönder