Şarap Hakkında Herkesin Bildiği Önemli  Yanlışlar

 

Dünyanın hangi ülkesine gitseniz gidin şık ve romantik bir yemeğin vazgeçilmez içeceği şaraptır. Şarap ayrı bir kültür olarak kabul edilir ve birçok insan tarafından sevilerek tüketilir. Fakat şarabın iyi mi yoksa kötümü olduğunu anlayabilmek ayrı bir yetenek ister. Bazı insanlar için vazgeçilmez bir tutku olan şarap bazı dinlere göre ise kutsal bir içecek olarak tanımlanır. Şarap bir kültürü hakkında insanların doğru olduğunu düşündüğü fakat yanlış olan birçok şey vardır. Tıpkı şarap şişesinin mantarını koklayarak kalitesini anlayabilmek gibi.

 

 Her Şarap Yıllandıkça Güzelleşmez

 

Yanlış bilinen kriterlerin en başında şarabın yıllandıkça güzelleşmesi gelir. Fakat bütün şaraplar zaman geçtikçe tadı güzelleşmez. Çoğu şarap tazeliğini yaklaşık olarak 3 yıl korur bu süre zarfından sonra tadında bozulmaya neden olabilir. Fakat uzun yıllar saklanan bazı şarapların tadı ise durdukça mükemmelleşir.

 

 Etin Cinsine Göre Şarap Seçilmez Önemli Olan Çeşnilerin Uyumudur

 

Beyaz et ile beyaz, kırmızı et ile kırmızı şarap içilir tabiri bilinen en büyük yanlışlardan birisidir. Şarap seçerken önemli olan yemek ile arasındaki lezzet uyumudur. Yani önemli olan çeşnilerin uyumudur. Örnek olarak verilirse yemek olarak balık ızgara yiyecekseniz yanına beyaz şarap içerseniz daha fazla lezzet alabilirsiniz. Fakat tükettiğiniz balığın sosu daha önemlidir. Balığın sosunu böğürtlen olarak seçerseniz yanına şekerli bir tadı olan kırmızı şarap tüketmeniz gerekecektir.

 

 Şarap Şişesinin Mantarını Koklamak Size Şarabın Kalitesini Göstermez

 

Şişeyi kapatan mantarı koklayarak şarabın kalitesini öğrenemezsiniz. Bu çoğu kişi tarafından doğru kabul edilse de aslında yanlıştır. Şarabın gerçek kalitesini hem koklayarak hem de tadına bakarak anlayabilirsiniz. Satın aldığınız şarabın ismini ve üretim tarihini kontrol edin. Daha sonra şarap şişesinin eskiyip eskimediğini yani zarar görüp görmediğini kontrol edin. Şarap tıpkı bir kahve kültürü gibi bir kültürdür ve içen herkes için bir tutkudur.

Süryani şarabı siparişi vermek için whatsapp iletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

WhatsApp Sipariş
Gönder