Şarap Hakkında Bilmeniz Gerekenler

            Şarap, dünya tarihinin en eski içkilerinden birisidir. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve bazı Orta Doğu ülkelerinde uzun bir geçmişi vardır. Özellikle Mezopotamya Bölgesi’nde yapılan kazılarda eski çağlarda şarap yapıldığına dair kalıntılara ulaşılmıştır. Dünyada bilinen en eski şarap üretimi Mezopotamya Bölgesi’ndedir. Eski çağlarda şarap genellikle zengin kimselerin; aristokrat sınıfın ve de yöneticilerin ulaşabildiği, tükettiği bir içki iken daha sonra halk arasında da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Bu kadar uzun bir süre var olan şarap elbette zaman içinde daha da çeşitlenmiştir.

 Şarabın Tadını Etkileyen Faktörler

            Üzümden yapılan şaraplar, doğal olarak yapıldığı ana malzemesinden etkilenir. Üzüm pek çok yerde yetiştirilen bir meyvedir. Bu yüzden farklı coğrafyalarda ve farklı iklim koşullarında yetiştiğinden ötürü üzümün tadı farklılaşmaktadır. Çok yağmur alan bölgede yetişen üzümün tadı ile çok fazla güneş ışığı görerek yetişen üzümlerin tadı farklıdır. Güneşli iklimde yetişen üzümün tadı daha tatlı olduğundan, bu üzümle yapılan şarabın tadı da doğal olarak daha şekerli olacaktır. Asit değeri yüksek ve tadı acı olan şaraplar daha yağmurlu ya da ılıman iklimlerde yetişmektedir. Haliyle coğrafyanın şarabın tadı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Mezopotamya Bölgesi’ndeki üzümler genellikle yoğun güneşe maruz kaldığından bağlarda yetişen üzümlerin şeker oranı yüksek olmaktadır. Bu da üretilen Süryani şarabı ‘nın tadını doğrudan etkilemektedir.

 Şarapların İsimlerinin Farklı Olmasının Nedenleri

            Şarap satan bir şarap evinde, bir mahzende ya da bir restoranda pek çok farklı şarap ismiyle ve türüyle karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi, bazı markaların ürettiği şaraplara üzümün türüne göre isim verirken bazı markaların ise üzümlerin yetiştiği coğrafyanın adını vermesidir. Bu farklılıktan dolayı benzer şaraplar farklı isimlerle bilinebilir. Coğrafi koşulları birbirine zıt olan iki yerde yetişen üzümlerin kaliteleri bir kenara, tatları oldukça farklılaşacaktır. Süryani şarabı ‘nın 8 çeşidi bulunmakta. Şarap severlerin zevkine göre kırmızı, beyaz ve rose Süryani şarabı çeşitleri bulunmaktadır.

 Kırmızı ve Beyaz Şarap Farkı

            Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark genel anlamda üretim şekillerinden gelmektedir. Kırmızı şarapları yıllandırıp içmek mümkünken beyaz şaraplar çoğunlukla açıldığı an tüketilmelidir. Kırmızı şarap sıcak şekilde de tüketilebilir ancak beyaz şarap genelde soğuk tüketilir.

Süryani şarabı siparişi vermek için whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder