Süryani Şarabı Türkiye’de Nerede Üretilir?

Süryani Şarabının Üretimi Türkiye’de Nasıl Başlamıştır?

Şarabın ana vatanı olarak kabul edilen Mezopotamya bölgesinde ortaya çıkan Süryani şarabı, belli bir kesim tarafından kabul gören şaraptır. Günlük şarap tüketiminde çok fazla bilinmese de, şarap zevkine sahip olanlar tarafından tanınan bir şaraptır. Ülkemizde Süryani şarabı imalatı Mardin ilinin Midyat ilçesinde Shiluh Süryani Şarapları ismiyle modern şartlarda, taştan yapılmış üretim tesislerinde üretilmektedir. Bu bölgede sıcak ortamda soğutma kontrolüne katkı sağlamak için yapılan taş kesme şeklindeki imalathaneler görülmeye değer yapılar arasındadır.

Shiluh, kelime olarak “barış” anlamına gelir. Uzun bir geçmişe sahip olan ve eski adıyla Shiluh olan köy, günümüzde Barıştepe olarak bilinir. Burada Süryani şarabı üreten aileler, genelde evlerinde küçük ölçeklerde şarap üretimi yapsalar da, imalathaneler büyük ölçekli üretim yapmaktadır. Üretilen şaraplar İstanbul gibi büyük şehirlerde satılmaktadır.

Süryani Şarabı Nasıl Yapılır?

Beş bin yıllık tekniğe sahip bu şarabın üretiminde beyaz şarap için yörede yetişen “mazrone”, kırmızı şarap için “boğazkere ve öküzgözü” üzümü kullanılmaktadır. Şarap üretilirken ilk emek, üzümün yetiştirilmesindedir. Yetiştirilen üzümün kaliteli olması en önemli unsurlardan biridir. İlk önce şarap yapımına uygun olan üzümler toplanıp, olgunlaşanlar dikkatlice seçilir. Ev avlusunda hazırlanan koca bir kazanın içine üzümler boşaltılır ve bu şekilde 7 gün güneşte bırakılır.

Sonra üzümler sıkma teknesine konulur ve suları çıkarıldıktan sonra sular, bidonlara doldurulur. Bidonlar 7 gün güneşte bekletilir ve üzüm suyu şarap halini alır. Ardından ev içine alınan bidonların üzeri örtülüp, sıcaklık muhafaza edilerek dinlenmeye bırakılır. İçine hiçbir katkı maddesi eklenmeden 40 gün boyunca bekletilen şaraplar, içime hazır hale gelir.

Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

İçimi kolay olan şarabın tadı güzel ve içimi kolaydır. Ev yapımı olanların, evlerde küçük ölçeklerde üretilenlerin lezzetleri birbirinden farklıdır. Aromalı tadı olanlar oldukça güzel bir lezzete sahiptir. Zahmetli bir yapım, üretim süreci olan süryani şarabı ikramı klasik şarap bardaklarda yapılmaktadır. Süryani şarabı düğünlerde, davetlerde, yemek sofralarında, hoş sohbet ortamında veya misafir geldiğinde ikram edilebilen çok kıymetli bir içkidir.

WhatsApp Sipariş
Gönder