Mezopotamya bölgesi şarabın ana vatanı olarak kabul edilmektedir. Süryani şarabı ve mezopotamya kelimeleri özdeşleşmiş de sayılırlar aslında. Bu şarap belli bir kesim tarafından kabul gören şaraptır. Günlük şarap tüketiminde fazlaca bilinmese de, şarap zevkine sahip insanlar için bilinen, tanınan bir şaraptır. Süryani ev şarabı ev yapımı olup katkı maddesi içermemektedir. 7 bin yıl öncesinden günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.

Süryani Şarap üretimimiz kültür, gelenek ve alışkanlıklara bağlı kalarak ev koşullarında hazırlanmaktadır. Üretimi gerçekleşen şaraplar yurt içinde ve yurt dışında oldukça ilgi görmektedir. Yılda 50 bin litre Süryani şarap üretilerek satışa çıkmaktadır. Mardin bölgesinde şarabın seri olarak üretimi 2010 yılında başlamıştır. Süryani şarabı Mardin ilinin Midyat ilçesinde üretilerek satışa sunulmaktadır. Ev yapımı Süryani şarabı yapay alkol içermemektedir. Diğer fabrika şaraplarının alkol oranı %12,5 ’tir. Ev yapımı Süryani şarabının içerisinde yapay alkol olmamasına rağmen fermantasyon sırasında kendi alkolünü kendisi üreterek fabrikasyon şarabından daha yüksek alkollü bir şarap ortaya çıkmakla birlikte içim olarak da son derece yumuşak bir içime sahiptir.

Satın alma ve tüketme konusunda da hiçbir soru işareti mevcut değildir. Yöre halkı olarak biz Süryaniler, süryani şarabını genelde kendi tüketimlerimizi karşılayacak boyutta titizlikle ve özenle üretmekteyiz. Satışa sunulan şaraplarda da aynı titizlik ve itina söz konusudur.

Bu şarabın tadı bazı yemekler ile muhteşem olmaktadır. Güzel bir film ve patates cipsi ile şarap da muhteşem uyumlu gidebilmektedir. Bunun yanı sıra gerek ara öğün olarak tüketilmekte olan hamburger ve şarap, gerekse akşam yemeği için ideal bir sunum olmaktadır.

 Süryani Şarabı Nasıl İçilir?

İçimi kolay olan şarabın tadı çok hafif ve güzeldir. Ev yapımı olanların, lezzetleri de birbirinden farklıdır. Aromalı tadı olanlar oldukça güzedir. Zahmetli bir yapım, üretim süreci olan süryani şarabı ikramı klasik şarap bardaklarında servis edilmektedir. Bu şarap düğünlerde, nişanlarda, kınalarda, davetlerde, yemek sofralarında, arkadaş topluluklarında, hoş sohbet ortamında veya misafir geldiğinde ikram edilebilen çok değerli bir içkidir.

 

 

 

WhatsApp Sipariş
Gönder