Süryani Şarabının Eski Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

 

Şarap yıllandıkça daha makbul bir hale gelir. Ancak her şarabın da yıllanmaya uygun koşulları sağlamadığı unutulmamalıdır. Bu konuya başka makalelerde değineceğiz. Şarabın yıllanması ile kastedilen şey, onun şişelendiği tarihten sonra o şişenin içerisinde kaldığı zamandır. Genellikle şişelerin üzerinde şişelenme tarihleri belirtilir. Ancak bu bilgiye her zaman güven olmayabiliyor. Dolayısıyla bunu tespit edebilmenin daha farklı yolları da bulunmaktadır.

 

  Şarabın Rengi

 

Şarap, üzüm ya da çeşitli meyvelerin fermente edilmesi ile elde edilen bir içecektir. Fermente olma sırasında şarap, fiziksel ve kimyasal yönden bazı değişimler geçirmektedir. Bu değişim ilk olarak şarabın rengi ile kendisini gösterir. Söz konusu bir kırmızı şarap ise, kırmızı şarabın renginin açılması onun yıllanmış olduğunun belirtisidir. Yıllanmış olan süryani şarap ‘larının rengi daha açık olmaktadır. Beyaz süryani şarapları ise bunun tam aksine renk bakımından koyulaşır, sarımsı bir hal alırlar.

 

Yıllanan Süryani Şarapların Tadı

 

Yıllanan süryani şarapları, tat bakımından da mükemmel bir kaliteye sahiptir. Buna göre yeni üretilen şaraplarda henüz yaş bir meyve aroması vardır. Bu, şarap içilirken kendisini hissettirir. Buna karşılık yıllanan şaraplardaki meyve tadı, kurutulmuş meyvelerin aromasını içermektedir. Aynı zamanda yeni üretilen şarapların asit oranı yüksektir. Bu asit, şişe açıldığı anda fark edilen bir durum oluşturur. Ancak şarap yıllandıkça, asit oranı düşer, içimi daha yumuşak bir hal alır. Şarapların fermente olma süreci aslında şişelendikten sonra da devam eder. Şarabın yıllandıkça dış görünümünde ve tadında değişimlerin olması bu şekilde açıklanabilir. Bu nedenle yıllanan süryani şaraplarında tat bakımından farklılık oluşacağı unutulmamalıdır.

 

  Şarap Şişesindeki Tortu

 

Kimi zaman bir şarap şişesinde tortu görmek, hoşnut kalınmayan bir durumdur. Bu görüntü çoğu zaman şarabın bozuk olduğu algısı oluşturur. Fakat gerçek, böyle değildir. Eskiyen şaraplar, belli bir süre sonra şişe dibinde bir tortu oluşturur. Bu durum, süryani şarabının yıllanmış olduğunun bir işareti olarak alınmalıdır. Yani bir şarabın yaşını belirlerken şişenin dibinde tortu olup olmadığına da bakarak bu tespiti yapmak çok kolaydır.

 

WhatsApp Sipariş
Gönder