Süryani Şarabının Özellikleri Nelerdir?

Üzümlerden yapılan şaraplar, üzümün kalitesine ve yıllanmasına bağlı olarak kalite açısından farklılık gösterir. Şarap, geçmişi çok eskiye dayanan bir içkidir. İlk olarak nerede yapılmaya başlandığı konusunda bir kesinlik olmamakla birlikte şarabın doğduğu toprakların Mezopotamya olduğu düşünülmektedir.

Mezopotamya’nın tarihinin çok eskilere dayandığı düşünülürse bu çok da akla aykırı bir fikir gibi görünmemektedir. Mezopotamya’nın kuzeyinde bulunan Turabdin bölgesinde 7000 yıl öncesine ait asma kalıntıları bulunmuştur. Burada yetiştirilen üzümlerin şarap yapımında kullanıldığını son derece mantıklıdır. Burada yetiştirilen üzümlerden hiçbir katkı içermeyen, doğal Süryani şarabı üretilmeye başlamıştır diyebiliriz. Kabaca, Filistin, Suriye ve Lübnan gibi bölgelerde bağcılık son derece gelişmişti. Peki, Süryanilerin bu şarapla ilgisi ne?

Süryani Şarabının Tarihi

Öyle büyük ölçekte üzüm bağları vardı ki, ünlü Sümer Destanı, Gılgamış’a bile konu oluyordu. Dahası, tarih sahnesine M.Ö 4000 yıllarında çıkan Süryaniler, Turabdin Bölgesindeki bağlara ve dolayısıyla oradaki zenginliğe sahip çıktılar. Bu sayede çok geniş bir coğrafyayı egemenlikleri altına almayı başardılar. Mirasa sahip çıkan Süryaniler o gün, bugün, bölgede tamamen doğal, katkı maddesi içermeyen Süryani şarabını üretmeye devam etmektedirler.

Süryani Şarabı Üretimi Artıyor

Süryaniler inanç ve geleneklerine son derece bağlıdır. Bu gelenek ve kültürde şarap önemli bir yer tutar. 5000 yıldan daha fazla bir zamandan beri, bağlarında oldukça kaliteli üzümler yetiştirmektedirler. Hristiyanlar için kutsal kabul edilen şarap, Mardin’de yaşayan Süryaniler açısından da önemlidir.

Uzunca bir süre her aile kendisi için şarap üretmekteydi. Bütün bu süre boyunca Süryani şarabının kalitesini koruması, bu şarabın fabrikasyondan uzak kalması sayesinde mümkün olmuştur. Ancak artan talep üzerine yavaş yavaş seri üretime geçilecektir. Tabii ki, yıllardır gösterilen titizlikten taviz vermeden aynı doğallığı koruyan şaraplar üretmeye devam edilecektir.

Nasıl Sipariş Verebilirim ?

7.000 yıldır süryaniler olarak kalite ve özveriden ödün vermeden ürettiğimiz kaliteli süryani şarap siparişinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. İletişim formumuz veya whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi alabilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder