Süryani Şarap Tadımı Hakkında Her şey

 

Süryani şarabı oldukça eskiye dayanan bir gelenektir. Hem tüketimi fazla hem de sağlık açısından olumlu sonuçları ile ortaya çıkmaktadır. Peki kaliteli bir süryani şarabı nasıl anlaşılır, doğru şarap tadımı nasıl yapılır?  Şarap sevenlerin ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerin öğretileri oldukça fazla olmaktadır.

 

Şarap Tadımı İle İlgili Her şey

 

Şarap kontrolü yapılırken sırasıyla görüntü, koku ve tat kontrol edilmelidir. Tadım öncesinde veya sonrasında hiçbir şey yememesi önerilmektedir. Hatta parfüm bile kullanılmaması gerekmektedir.

 

Şarap Görünümü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Şarabın görüntüsünde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında ilk olarak parlaklığı, yoğunluğu ve özellikle kırmızı şarapta renk önemli olmaktadır. Kullanılan üzümlerin cinsi, yetiştiği bölge ve şarabın yıllanmışlığı hakkında bilgi vermektedir. Şeffaflığın da belirleyici olduğu şarapta özellikle genç şarapların çok daha parlak olduğu görülmektedir. Yeterince parlak değilse bu durum şarabın tortusundan kaynaklandığı gibi bozulması sonucunda da oluşabilmektedir. Şarap incelemesi yapılırken özellikle gün ışığında incelenmesi gerekmektedir. Doğal olmayan bir ışıkta inceleme yapmak yanıltıcı olabilmektedir. Kadehte çalkalandığı zaman, kadeh yüzeyinde gözyaşı damlası şeklinde bir görünüm oluyorsa alkol veya şeker oranının yüksek olduğu görülmektedir. Beyaz şarapların rengi ise, beyaz renkten koyu altın rengine kadar değişiklik göstermektedir. Şarabın rengi yıllandıkça koyu bir hal almaktadır.

 

Şarap Kokusu ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Şarap kokusu, yapısı hakkında çok derin bilgiler içermektedir. Şarabı kadeh içinde çevirdikten sonra kokusuna bakılmalıdır. Üzümün yapısından ve mayalanma şeklinden kaynaklı oluşan hoş bir koku ile eskimeden gelen koku ayrılmaktadır.

 

Şarap Tadı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Şaraptan bir yudum aldıktan sonra yutmadan ağızda çevrilmesi gerekmektedir. Dilinizin ön bölümü tatlılığı, kenarları keskinliği ve asiditeyi, arkası ve üstü ise tanenden kaynaklanabilecek acılığı algılamaktadır. Tadına göre değerlendirilen şarap: dolgun, etli, dengeli, zarif gibi değerlendirmektedir.

Süryani şarabı ile ilgili sormak istediklerinizi whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşarak sorabilir, siparişinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Gönder